Kostiumy na bale przebierańców

Bale maskowe cieszą się coraz większą popularnością. Planując imprezę karnawałową, warto jest udać się właśnie na tego typu zabawę. Jeśli nudzą nas kameralne, sztywne imprezy, pompatyczne i zależy nam przede wszystkim na szalonej zabawie w doborowym towarzystwie, bez zmrużenia oka wybierzmy właśnie tego typu imprezę.

Bale maskowe, to rodzaj imprezy, na którym uczestnicy występują w maskach i przebierają się kostiumy. Bale maskowe mają bardzo bogatą i ciekawą historię. Historia samych masek sięga aż czasów starożytnych, w których to zakładano je w celach obrzędowych, magicznych, używano ich także w teatrze. Tradycja maskarad wywodzi się z zabaw karnawałowych, organizowanych we Włoszech. Cieszyły się one ogromną popularnością pod koniec średniowiecza i w okresie renesansu.

Bale maskowe bezpośrednio związane są z odbywającymi się w tamtych czasach procesjami. Stąd też maskarady leżą u podstaw europejskiego teatru nowożytnego, baletu i opery. Bale maskowe kochają nie tylko dzieci, ale także dorośli. I choć w sklepach możemy zakupić lub wypożyczyć przeważnie dziecięce stroje karnawałowe, to jednak nie brakuje propozycji dla dorosłych. Bo każdy z nas, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego, chce choć na jedną noc, na jeden wieczór ukryć swoją tożsamość, wcielić się w kogoś innego, sławnego, znanego, podziwianego i zakosztować choć odrobiny szaleństwa.

Strój karnawałowy, który wkładamy na siebie, a przede wszystkim maska lub peruka, pozwala nam czuć się swobodnie i szaleć bez skrępowania. Bale maskowe zwykle organizowane są w restauracjach i hotelach. Bardziej eleganckie i ekskluzywne bale kostiumowe, odbywają się na zamkach, w dworkach lub pałacykach. Wtedy też zwykle obowiązują stroje z epoki. Przebrania dla kobiet, to eleganckie suknie z epoki.

Bale maskowe rzadziej organizowane są w barach i klubach. Zwykle w takich miejscach odbywają się imprezy tematyczne, związane zazwyczaj z erą disco, okresem dzieci-kwiaty, lub latami PRL. Karnawał to czas szaleństwa i dobrej zabawy, a bal maskowy jest rodzajem imprezy, na którym dobra zabawa jest gwarantowana.